טיפול אינטגרטיבי במשחק -תכנית להכשרת מטפלים

בראשות ד"ר שלמה אריאל וד"ר עודדה פלד ובהשתתפות מומחים מרכזיים בתחום

המשחק הוא לא רק כלי. הוא גם התוכן.

לשון זכר תתייחס להלן גם לנקבה.

מטרת התכנית: הכשרת קבוצה מובילה של מומחים בטיפול אינטגרטיבי במשחק(integrative play therapy),שיתמחו במודלים התיאורטיים והיישומיים החדשניים והעדכניים בתחום ויוכלו ליישם אותם בעבודתם הקלינית, להעביר את הידע לאחרים וליזום פרויקטים בקהילה.

תיאור התכנית:

  • מבוא לטיפול אינטגרטיבי (פרטני, משפחתי וקבוצתי) באמצעות משחק. במסגרת "מודל היהלום". ידע עדכני בתולדות חקר המשחק והטיפול במשחק. שילוב של גישות תיאורטיות דינמיות, קוגניטיביות-התנהגותיות ומערכתיות בעבודה עם כל מקרה. מושגי יסוד, שיטות וטכניקות. ד"ר שלמה אריאל.
  • טיפול אינטגרטיבי במשחק ככלי שיקומי, תקשורתי ותפקודי עם ילדים הסובלים מהפרעות התפתחות.  ד"ר עודדה פלד.
  • פרקטיקום קבוצתי. ד"ר שלמה אריאל וד"ר עודדה פלד.
  • סדנאות מרוכזות שיועברו על ידי מומחים שונים,  העובדים בטכניקות חדשניות  ובשילוב גישות , עם ילדים ומערכותיהם, ומתמקדים בטיפול בסוגים שונים של קשיים.
  • במידת האפשר, חלק מהסדנאות יועברו על ידי מומחים מרכזיים מארה"ב באמצעות הקרנה מרחוק על מסך.
  • (רשימת הקורסים המלאה עדיין בשלבי התגבשות)

תנאי קבלה

לשון זכר תתייחס להלן גם לנקבה

פסיכולוגים (קליניים, חינוכיים, שיקומיים, התפתחותיים  ורפואיים) הרשומים בפנקס הפסיכולוגים; עובדים סוציאליים רשומים בפנקס העובדים הסוציאליים; יועצים חינוכיים הרשומים בפנקס היועצים; בעלי תואר שני בטיפול באמנויות או הבעה ויצירה; קרימינולוגים קליניים מורשים;  מורים מוסמכים לחינוך מיוחד בעלי תואר שני; מרפאים בעיסוק מורשים בעלי תואר שני; פסיכיאטרים; קלינאי תקשורת בעלי תואר שני.

לפחות שנתיים ניסיון בעבודה טיפולית מודרכת.

קו"ח וראיון קבלה.

תעודותיהם של בעלי תארים מקבילים מחו"ל תיבדקנה.

מקרים מיוחדים יידונו כל מקרה לגופו. המושג "מקרים מיוחדים" מתייחס למועמדים שאינם עונים על כל הקריטריונים שפורטו לעיל אבל הניסיון העשיר שלהם בעבודה טיפולית בשדה והידע והמיומנויות שרכשו במגוון קורסים , סדנאות והשתלמויות  רלוונטיים מצדיקים את קבלת לתכנית.

תאריך ראיונות הקבלה ייקבע בהמשך בהתאם למספר הנרשמים.

מסגרת

שנה  מרוכזת, יום בן שש שעות בשבוע. סה"כ 160 שעות קורסים תיאורטיים פלוס  80 שעות פרקטיקום קבוצתי. הלימודים יתקיימו בימי חמישי בשעות 15.00-20.15, במקביל לתאריכי שנת הלימודים (לוח תאריכי שנת הלימודים מצורף)

תעודות והסמכות

תעודת גמר מטעם מרכז קשת בבית ברל.

התכנית תענה על כל דרישות הלמידה התיאורטית לקראת הסמכה בטיפול במשחק של  העמותה הישראלית לטיפול במשחק ועל חלק מדרישות העבודה הקלינית המודרכת של עמותה זו.

מי שירצה בכך יוכל להשלים את דרישות העבודה הקלינית המודרכת של העמותה הישראלית לטיפול במשחק על ידי קבלת הדרכה פרטנית ממדריך שהוסמך על ידי העמותה הישראלית לטיפול במשחק. ההדרכה הפרטנית אינה נכללת בעלות התכנית.

פרטים באתר העמותה הישראלית לטיפול במשחק  

www.playtherapyisrael.org

התכנית תענה על כל דרישות הלמידה התיאורטית (להוציא עבודה קלינית מודרכת בטיפול במשחק)  לקראת הסמכה של העמותה הצפון אמריקנית היוקרתית Association for Play Therapy , כפוף להכרה בתכנית כ approved Provider  (בתהליך). פרטים באתר www.a4pt.org

התכנית תענה על חלק מדרישות ההסמכה  של האגודה הישראלית לטיפול במשפחה.

אפשר לקבל פרטים נוספים מד"ר שלמה אריאל בטלפון 0547404051 או במייל wbshrink@gmail.com

 ד"ר שלמה אריאל הוא פסיכולוג קליני מדריך ומטפל משפחתי מדריך, מנהל שותף, המרכז לטיפול אינטגרטיבי והמכון הישראלי לטיפול במשחק, מחברם של ספרים ומאמרים רבים בתחומי האינטגרציה בפסיכותרפיה, הטיפול רגיש התרבות, חקר המשחק והטיפול האינטגרטיבי במשחק. ספריו העיקריים:

Ariel, S. 2018. Multidimensional therapy with families, children and adults: The Diamond Model. UK:  Routledge.

אריאל , שלמה .2014. משחקי דמיון של ילדים: ביקור בארץ הפלאות. הוצאת אח (תורגם מהמקור באנגלית)

Ariel, S. 1999. Culturally competent family therapy. Westport, CT: Praeger.

Ariel, S. 1992. Strategic family play therapy. Chichester: Wiley.

אריאל הכשיר ומכשיר מטפלים בתחומי מומחיותו בתכניות הכשרה מלאות, קורסים וסדנאות בישראל, ארצות שונות באירופה וארה"ב.

http://www.enjoymychild.com

 

  ד"ר עודדה פלד   

מומחית לפסיכולוגיה שיקומית ולפסיכולוגיה התפתחותית. מטפלת באומנויות ובמשחק. עוסקת בנוירופסיכולוגיה בגישה אינטגרטיבית. מנהלת שותפה של  "המרכז לטיפול אינטגרטיבי" סניף מכבים. פיתחה גישה טיפולית ייחודית המשלבת שיטות טיפוליות ומדיומים תראפויטיים שונים – טיפול קוגניטיבי התנהגותי, טיפול במשחק ובהבעה ויצירה ועוד – כמענה להפרעות מורכבות.

ד"ר פלד עבדה כפסיכולוגית מטפלת ,יועצת ומדריכה לצוות במרכז שיקום נוער תל אביב יפו ובמכון פוירשטיין בירושלים, העבירה קורסים בסמינר הקיבוצים, במכון מגיד באוניברסיטה העברית בירושלים ובמכללת "דוד ילין" .בעבר לימדה במכון ווינגייט במסגרת הלימודים לתואר שני בחינוך גופני מיוחד. היא עבדה בבית החולים "הלל יפה" בחדרה ביחידה הנוירולוגית ובבית לוינשטיין ברעננה, במחלקת נפגעי ראש.

ד"ר פלד מעבירה השתלמויות והדרכות לאנשי מקצוע.                        

הציגה בכנסים בינלאומיים בתחומי הטיפול המשולב והטיפול במשחק.

ד"ר פלד משמשת כחברת הועד המנהל של העמותה הישראלית לטיפול במשחק שהיא אחת ממייסדיה. 

אתר : http://www.integrativi.co.il